Stowarzyszenie Jaruna

Jeśli zapytasz kogoś o pierwsze skojarzenia ze słowem „mitologia”, usłyszysz zapewne w odpowiedzi „Grecja, Olimp, Zeus, Hera…”. Jeżeli trafisz na miłośnika filmów fantasy albo serialu „Wikingowie” mogą pojawić się imiona: Odyn, Thor, Loki, Freja. A dlaczego nie Świętowit, Perun, Weles, Mokosz?
Przecież żyjemy na ziemiach słowiańskich. Dlaczego więc tak niewiele wiemy o wierze i zwyczajach naszych przodków? Czy można upowszechnić wiedzę o nich? Czy warto?

Tak, można i warto. Właśnie dlatego powstało Stowarzyszenie Jaruna.

Co chcemy zrobić?

• sprawić, żeby wiedza o kulturze, wierzeniach, życiu codziennym i zwyczajach słowiańskich przodków stała się dostępna dla wszystkich zainteresowanych, niezależnie od ich wieku
  • sprawić, żeby ci, których to nigdy nie interesowało, zmienili zdanie
  • zdobywać i przekazywać jedynie rzetelną wiedzę naukową

Jak chcemy to osiągnąć?

• organizując spotkania, pogadanki, wykłady i warsztaty
  • organizując wycieczki, imprezy i zajęcia terenowe
  • organizując konkursy plastyczne, fotograficzne i literackie
  • uczestnicząc w produkcji filmów edukacyjnych, współpracując z mediami
  • a przede wszystkim słuchając głosów zainteresowanych osób i starając się zaspokoić ich ciekawość oraz odpowiadać na wysuwane propozycje.

Członkowie stowarzyszenia

Małgorzata Juszczyk

Przedstawiciel stowarzyszenia. Nauczycielka, Radna Rady Miasta, historyczka i terapeutka. Koordynatorka uczniowskiego wolontariatu i różnorodnych projektów edukacyjnych. Dzięki nim uczestnicy poznawali grupy etniczno-kulturowe i wyznaniowe mieszkające w Polsce, mogli lepiej zrozumieć zasady funkcjonowania społeczności lokalnej, mediów czy historię najbliższego rejonu oraz uczyli się uważności i tolerancji w relacjach z innymi. Jej największą pasja jest praca z ludźmi. Wolny czas, jeśli jest, spędza najchętniej z bliskimi i przyjaciółmi, biegając, w kuchni, czy z aparatem fotograficznym, na górskich szlakach lub poznając inne kultury czy ciekawe miejsca.

Piotr Woś

Członek założyciel. Z wykształcenia menedżer personalny, dyplom uzyskał na Wydziale Pedagogicznym WSBiP w rodzinnym Ostrowcu Świętokrzyskim, a także absolwent studiów podyplomowych na Wydział Leśnym UR w Krakowie – ochrona przyrody. Współzałożyciel i przedstawiciel Stowarzyszenia „Zielony Puszczyk” oraz prezes fundacji „Siedlisko Kultury”. Los dzikiej przyrody nie jest mu obojętny. Inicjator i pomysłodawca projektów z zakresu ochronny czynnej i biernej ptaków, głównie sów. Przyrodnik, edukator przyrody, ornitolog.

Emilia Voit

Urodzona 1985 roku w Zakopanem. Jej miejscowość rodzinna to Nowy Targ, obecnie mieszka w Niepołomicach. Jest absolwentką katowickiej ASP (specjalność – projektowanie graficzne). Współtworzy studio graficzne – voit studio. Interesuje się głównie nowymi technologiami jak AR oraz VR i stara się je wykorzystywać do celów zawodowych. Zajmuje się głównie projektowaniem, ilustracją, animacją, a także grafiką artystyczną.

Jarek Voit

Absolwent Projektowania Graficznego katowickiej ASP — dyplom w pracowni projektowania publikacji multimedialnych.
Na co dzień zajmuje się projektowaniem graficznym, animacją oraz multimediami. Szczególnie interesuje się typografią, grafiką 3D, którą wykorzystuje głównie do celów wirtualnej oraz rozszerzonej rzeczywistości.
Współtworzy studio graficzne – voit studio.

Agnieszka Krzyżańska-Duś

Andrzej Szczepocki